Centrul de zi Papageno – Inaugurare

Din dorinta de a face bine, Asociatia Papageno Hermannstadt, finantata de Verein Papageno din Elvetia, a inaugurat, impreuna cu partenerii proiectului, voluntari si beneficiari, Centrul de Zi Papageno.
Centrul de zi Papageno este un loc in care ajutam, educam si dezvoltam copii proveniti din familii aflate in situatie de risc social, prin serviciile oferite de catre membrii echipei centrului, care sunt specializati in activitati educative, de consiliere psihologica, terapie prin arte combinate, psihoterapie si asistenta sociala.
Cu acest prilej reprezentantii autoritatiilor publice au subliniat importanta, necesitatea si dezvoltarea unui astfel de centru in aceasta zona a municipiului Sibiu iar ca raspuns Asociatia Papageno s-a decis ca pana la sfarsitul acestui an, numarul persoanelor care vor beneficia de aceste servicii sa fie de 30, aceasta fiind capacitatea maxima a centrului de zi.
Multumim tuturor celor care au participat la aceasta inaugurare.